Предимствата на капковото напояване при отглеждане на царевица

20. февруари 2025

Към момента, системите за напояване чрез разпръскване са най-широко използваната технология в Румъния, когато става дума за отглеждане на царевица. Въпреки това, нарастващият дефицит на вода и растящите цени на енергията карат фермерите да обмислят по-икономични алтернативи, като прецизното капково напояване е една от тях.  Ще се опитаме да открием има ли разлика и къде се крие тя при производител в Румъния, който прилага и двата метода за напояване на своите царевични полета през 2023г. Митран Мариан, аграрен инженер в Лукс Ком ООД, споделя своите наблюдения и отзиви.

Sprinkler vs. Drip Irrigation for Corn Farming: A Case Study

земеделски Бизнес на почти 30 години 

Лукс Ком ООД е земеделска компания, разположена в окръг Кълъраш, Югоизточна Румъния. Специализиран в отглеждането на маслодайни семена и зърно, бизнесът е основан през 1997 г. и днес обработва повече от 8000 хектара земя.

Отглеждането на царевица е значителна част от бизнеса на Лукс Ком, като през 2023 г. са засети над 300 хектара царевица. Въпреки че напояването чрез разпръскване остава най-популярният метод за напояване на културата в Румъния, технологията не е безпроблемна, особено що се отнася до сравнително високата консумация на енергия и вода. Скорошният спад в цените на царевицата кара много румънски фермери да търсят нови технологии, за да са конкурентноспособни.

Sprinkler vs. Drip Irrigation for Corn Farming: A Case Study
Sprinkler vs. Drip Irrigation for Corn Farming: A Case Study

Тестване на капково напояване в условията на сериозна топлинна вълна

През 2023г. Лукс Ком решава да тества прецизно капково напояване върху поле от 15 хектара, засято с брашнена царевица. Системата е инсталирана в средата на юни, позволявайки на растенията да развият по-дълбока коренова система, преди да започне напояването. Полето е разделено на пет сектора от 3 хектара, като всеки се полива последователно за период от един час.


Митран Мариан, аграрен инженер в Лукс Ком, признава, че по-ефективното използване на водата е основна причина за теста, тъй като страната му наскоро преживява по-интензивни и продължителни суши:

Нашето водоснабдяване идва от близката река. Първото предимство в полза на капковото пред пивота е, че близо до 100% от водата  достига до растенията, в сравнение с разпръскването, където имаме  момент на изпарение.

През лятото на  2023г, Румъния преживява безпрецедентна гореща вълна, с температури до +40°C на сянка, разкривайки друг недостатък на  разпръскването. При екстремни горещини, капчиците вода, попадащи върху листата и цветята, могат да изгорят растенията, което да повлияе на растежа им и в крайна сметка на добивите. Мариан нарича феномена „ефекта на лупата“:

Що се отнася до пивота, има възможност за изгаряне в много горещи дни. Температурите достигнаха над 40 градуса през 2023г. и не можахме да изключим напояването на пивота, защото ще отнеме дни, за да се рестартира. Не мога да кажа, че сме имали големи загуби, но нямаше опрашване в горната част на някои растения. При капково напояване това няма значение. Дори при много високи температури няма нужда да го мислите.“

Sprinkler vs. Drip Irrigation for Corn Farming: A Case Study
Sprinkler vs. Drip Irrigation for Corn Farming: A Case Study

сравнение на добивите и печалбата

Тъй като системата за капково напояване е монтирана при зоната с брашнена царевица, а в тази със сладка се използват разпръсквачи, Мариан подчертава, че добивите не могат да се сравняват директно. Въпреки това, той е съгласен, че и двата метода са се изплатили в сравнение с неполиваните изобщо култури.

Поради горещините и изключително ниското ниво на валежи през цялото лято, неполиваните царевични полета дават средно само ~1 т/ха. Добивите от брашнена царевица са 7,5 т/ха, докато средните добиви от сладка царевица, напоявани с разпръскване, са ~9 т/ха.

Брашнената царевица и сладката царевица са различни видове царевица и цените им също се различават. Миналата година цената на брашнената царевица беше по-висока с около 100 евро на тон. Освен това, пивотната система с разпръскване имаше по-високи оперативни разходи, тъй като се захранва с дизелово гориво и изисква повече вода. Като се вземат предвид всички фактори, брашнената царевица с капково напояване донесе повече печалба.“

Поради правилата за редуване на културите и сравнително ниските цени на царевицата, Лукс Ком се съсредоточава върху производството на пшеница през 2024г.  Компанията обаче очаква да се върне към производството на царевица в бъдеще и е положителна относно използването на прецизно капково напояване в по-широк мащаб.

Въпреки че полагането на капкова система изисква повече работа в сравнение с пивота, прецизното напояване остава по-икономичен и перспективен вариант.

Споделяне:

EN

Find all needed documents in English and other available languages! Or contact us for further information!

Follow the link

Оторизирани дистрибутори

За контакт

Изберете подходящия начин да се свържем с Вас, за да получите информацията, която Ви е необходима! Оставете свой теледфонен номер или e-mail!

Оставете телефонен номер!

Ще се свържем с Вас по телефона, отбелязан във формата!
Ще се свържем с Вас по имейла, отбелязан във формата!