Антарктида е петият по големина континент на нашата планета, покриващ една десета от земната повърхност. Тъй като територията на континента е почти изцяло покрита с лед, осигуряването на питейна вода за полярните изследователски станции изисква изключително надеждна инфраструктура. Екипът на Пайплайф България имаше честта да дари тръбна система PE 100-RC на антарктическата база на страната на остров Ливингстън.
Територията на Антарктида се управлява колективно от група държави съгласно Антарктическия договор. България е една от страните по Договора, като поставя основите на своята изследователска база през 1988 г. Оттогава базата служи за геоложки, биологични, глациологични, метеорологични, топографски и географски проучвания, както и изследвания в област на медицината.
Сезонната база "Св. Климент Охридски" се намира на полуостров Хърд, на 130 метра от Емонската залив, използван за транфер на необходимото оборудване и персонал. Основен водоизточник в района е потока Резов, който тече през летния период.
През юни 2022 г. доц. д-р инж. Борис Цанков, заместник-ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия, се свърза с Пайплайф България относно необходимостта от полагане на водоснабдителна система, която да осигури постоянно водоподаване към вече съществуващите и новоизграждащите се постройки в базата "Св. Климент Охридски".
„С колеги логистици проучихме близките водоизточници и решихме как да подобрим водоснабдяването на базата“, обяснява той. „Преди това разчитахме на маркуч, който се разпъва, когато пристигне първата група полярници и се прибра, когато базата се затваря за следващия изследователски сезон. Тази система обаче разчита на метални връзки, които бързо замръзват при падане на температурите, което води до спиране на водата и създава дискомфорт."
Екипът на Пайплайф България веднага откликва на молбата и дарява 150 метра тръби PE100RC DN63. Тръбите са транспортирани до антарктическата база с изследователския кораб „Свети Кирил и Методий“, първия български изследователски кораб, който отплава от Черно море. Преди този исторически момент, българският антарктически екип разчита на логистична подкрепа от други държави, за да достигне до базата.
Монтажът на тръбите е извършен от доц. д-р инж. Борис Цанков и неговия екип, с подкрепата и насоките, осигурени от екипа на Пайплайф България. Полагането на тръбите се осъществява през февруари-март 2023 година, за да се гарантира, че водоснабдителната система е напълно подготвена, за да влезе в експлоатация през следващия изследователски сезон.
„Предизвикателството не е в хидравликата, а в терена, който е предимно от трошен камък“, припомня доц. д-р инж. Цанков. „Тръбите бяха захванати с метални шипове и скоби на 10-15 сантиметра над нивото на терена и трябваше да бъдат разположени така, че да не се образуват остри ъгли и обратни наклони. На място бяха направени изчисления как тръбите да бъдат положени оптимално.“
В суровата антарктическа среда тръбите PE100RC се доказават като оптимално решение, предлагайки изключително дълъг експлоатационен живот и висока устойчивост на температурни крайности, точкови натоварвания и пукнатини. Освен изключителни механични свойства, тръбите PE100RC са също така леки и гъвкави, което улеснява и ускорява монтажа.
Новата водоснабдителна система вече е готова за пускане в експлоатация през настоящия изследователски сезон, за който 32-рата българска полярна мисия вече е на път към остров Ливингстън.
И двете страни, Пайплайф България и Българският антарктически институт, предвиждат бъдещи съвместни проекти, които да засилят още повече успешното сътрудничество и да подобрят инфраструктурата на територията на база Св. Климент Охридски.
*Снимков материал: доц. д-р инж. Борис Цанков
Имате въпроси? Изберете най-удобния начин да се свържем с Вас!
Оставете телефонен номер!
Оставете имейл адрес!