Атмосферните води са води, които произхождат и се образуват по време на дъжд, сняг или при топене на ледове. Тези води, попиват в почвата (инфилтрат), задържат се на повърхността при непропускливи терени, от където се изпаряват в атмосферата или се оттичат в канализацията, околните потоци, реки или други водни обекти (открити и подземни).
В естествената природна среда, като например в горите, почвата поглъща голяма част от атмосферните води. Растенията и корените на дърветата помагат за задържането на дъждовните води в близост до мястото, където те попадат.
В урбанизираните територии управлението на атмосферните води е огромно предизвикателство, което изисква далновидна стратегия и отлично планиране. Неуправляването им може да създаде два основни проблема. Единият е свързан с ускоряване на формирането на големи водни количества, което би довело до наводнения. Другият е свързан с потенциални замърсители, постъпващи от тези територии, които се поемат от атмосферната вода и се инфилтрират към почвата или повърхностни водни обекти. Това води до замърсяване на подземните и повърхностните води.
Досегашната, вече много остаряла, практика включва събиране и отвеждане на атмосферните води чрез канализационни мрежи до пречиствателни станции за отпадъчни води или към водоприемници, при наличието на разделна дъждовна канализация. Резултатът е големи диаметри на канализационните колектори и проектирането на по-големи и скъпи пречиствателни станции. Конвенционалните схеми (дренажи) за инфилтрация на атмосферни води са с изключително кратък експлоатационен период и много трудна поддръжка.
Управлението на дъждовни води е наука за регулиране на дъждовния отток, за предотвратяване на неблагоприятните въздействия върху околната среда. Основната цел е да се управлява количеството на водите, както и защитата на качеството на водата. В наше време съществуват и се прилагат нови, модерни техники и много по-ефективни системи за събиране и управление на атмосферната вода, водещи до нейното повторно използване и пречистване на място. Използват се съвременни материали и технологии. Управлението на дъждовните води е ключов аспект на повечето проекти, за да се предотвратят наводненията и замърсяването.
Най-важното за една съвременна системата за управление на атмосферни води е намаляването на оттока на дъждовни води чрез третирането им възможно най-близко до източника. Под третиране не се разбира споменатото обичайно събиране и отвеждане към колекторите или водните обекти. Това обхваща основно пречистването, съхранението и регулирането на място - на строителната площадка, квартал, парк, терен и др. Включва се и проектиране и изграждане на системи за атмосферни води, така че замърсителите се отстраняват преди те да достигнат до повърхностните води или подземните водни ресурси. По този начин това води и до значително намаляване на разходите за изграждане на канализационна мрежа с големи диаметри и инвестициите за изграждане на преоразмерени пречиствателни станции за отпадъчни води. Това води до спестяване на значителни разходи.
За да стане това възможно са необходими и подходящи промени в нормативната уредба, свързани основно със следните групи въпроси:
Най-общо тези въпроси трябва да намерят своето място в нормативната уредба с неголеми по обем промени основно в Закона за водите и Закона за устройство на територията, както и в по-големи подробности – в подзаконовите актове по тяхното прилагане.
Необходимо е темата да се постави по-широко, подходящо е да бъде професионално дискутирана с участието на експерти от звената с компетентност в тази материя от МОСВ и МРРБ, представители на научни институции, заинтересовани организации и други лица, с насоченост в опазването на околната среда и водните ресурси, за да бъдат формулирани подходящите решения и текстове.
Бюрокрацията при решаването на всички тези въпроси и особено липсата на ясна законова рамка създава несигурност и известни колебания в инвеститорите.
Управлението на атмосферните води е от съществено значение, за да се предотвратят или минимизират наводнения, ерозия и да се отговори на стандартите за качество на водата. Системите за управление на атмосферните води са се доказали като ефективни за по-честите валежи. Техниките за ново строителство, съчетани със системи за управление на дъждовни води, трябва да продължат да се развиват в усилията ни за подобряване качеството на градската среда.